Girişimci fizibilitesi nedir ve hangi durumlarda bu fizibilite çalışmalarına ihtiyaç duyulur bilgi vermek istiyoruz. Girişimcilik bilindiği üzere son derece önemli ve her ülkede gereklidir. Herhangi bir konuda yeni bir proje hazırlamak ve girişimde bulunmak, büyük sorumluluk gerektirir. Bu süreçte özellikle yapılan girişimin nasıl sonuçlanacağı ve özellikle hangi konularda, nasıl risklerin beklediği son derece önemlidir. Bunların önceden tespit edilmesi ve sonrasında da buna uygun olarak çalışmaların yapılması için fizibilite çalışması gereklidir.             

Girişimci Fizibilitesi Nedir?

Girişimci fizibilitesi herhangi bir alanda yapılacak olan girişimler üzerine hazırlanan ve yapılan çalışmalardan nasıl sonuçlar elde edileceğinin öngörülebildiği bir analiz çalışmasıdır. Bu amaçla girişim, girişimin nasıl yapılacağı ve tam olarak bu süreçte nelerin gerekli olduğuna dair bazı çalışmalar yapılır. Bununla birlikte ayrıca yapılan girişimin nasıl olması gerektiği ve tam olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi sonuçlara ulaşılabilir. Sonuç olarak herhangi bir alanda girişimde bulunulmak istendiğinde, bunun nasıl sonuçlanacağının öngörülmesi gerekir. Ancak o zaman doğru adımlar atılabilecektir.

Girişimci fizibilitesi nedir

Girişimci Fizibilite Çalışmaları Neden Yapılır?

Girişimci fizibilite çalışmaları genel olarak herhangi bir alanda girişimde bulunmak istediğinizde hazırlamanız gereken bir çalışmadır. Yeni bir alanda girişim ya da yatırım yapmak istediğinizde, bu girişimin neticesinde nasıl sonuçlar alınabileceğini önceden görmeniz gerekir. Bu amaçla da fizibilite çalışması gereklidir. Bu alanda yapılacak olan fizibilite çalışmalarının genel nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Herhangi bir alanda girişimde bulunmak ve para kazanmak isteyenler için sürecin nasıl olacağı konusunda bilgi sahibi olunması mümkün olur.
  • Eğer girişiminiz için yatırım almak istiyorsanız, yapacağınız girişim çalışmalarının yatırım alıp almaması gerektiği konusunda çalışma hazırlamanız gerekir. Doğru bir çalışma sonucunda, yatırımcılara yapacağınız işleri gösterme şansınız olabilir.
  • Girişimcilik son derece önemli ve mutlaka her ülkede desteklenen bir durumdur. Ülkemizde de girişimciler için birçok destek ve teşvik verilir. Kişilerin tüm bunlardan yararlanabilmesi için etkili bir fizibilite çalışmasına ihtiyacı olacaktır.

Girişimci Fizibilitesi Nasıl Hazırlanır?

Girişimci fizibilitesi hazırlanmak istendiğinde sürecin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi için profesyonel destek gereklidir. Öncelikle fizibilite çalışmasında yer alması gereken bilgilerin ne olduğuna ve tam olarak hangi belgelerin kullanılacağına bakmanız gerekir. Fizibilite raporlarının olabildiğince profesyonel ve en önemlisi de gerçek bilgilerle bağdaşan şeyler olması gerekir. Ne kadar etkili ve başarılı bir şekilde fizibilite çalışması hazırlanacak olursa sizler için bu belgenin işlevselliği de o kadar artış gösterecektir. Bu yüzden de mutlaka fizibilite çalışması sırasında net, doğru ve profesyonel olmanız gerekir.

Girişimci Fizibilite Raporu

Girişimci fizibilite raporu yapılan araştırmaların ve analizlerinde sonucunda hazırlanır. Yapılan fizibilite çalışmalarının en önemli sonucu doğal olarak oluşturulan raporlardır. Bu raporlarda yapılan çalışmaların verileri ve analizleri yer alır. Öngörülebilir sonuçlar olduğu için aslında raporla birlikte tam olarak hangi konulara dikkat edilmesi sonucuna ulaşılır. Raporlama ile birlikte aslında girişimcilerin yatırım alması da sağlanır. Teşvikler, destekler ve yatırımlar için bu rapor önemli bir belgedir. Bu yüzden de herhangi bir girişimde bulunmak istediğinizde, mutlaksa girişimci fizibilitesi yapılmalıdır.

Girişimci Fizibilite Danışmanlığı

Girişimcilik alanı başta olmak üzere pek çok alanda hazırlanacak olan fizibilite çalışmaları için danışmanlık hizmeti alınabilir. Alınan danışmanlık hizmeti sayesinde profesyonel bir fizibilite çalışması yapılabilir. Girişimci fizibilite danışmanlığı sayesinde son derece önemli ve etkili bir şekilde fizibilite çalışması hazırlanır. Bu alanda alacağınız danışmanlık desteği ile birlikte fizibilite çalışmanızın hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu alanda özellikle uzman ve tecrübeli kişileri tercih etmenizde fayda vardı.