Gübre fizibilitesi nedir sorusu özellikle bu alanda teşvik almak isteyen kişilerin gündemindedir. Bilindiği üzere ülkemizde tarım ve hayvancılık konusunda çok ciddi teşvikler verilmektedir. Bu teşviklerden yararlanmak isteyen kişilerden de doğal olarak yapmak istedikleri çalışmalar için fizibilite istenmektedir. Fizibilite çalışması kişilerin elindeki kaynaklar ve yapmak istedikleri çalışmaların birbirleriyle uyumu ve yeterliliğinin kontrol edilmesi için yapılır. Yani bir nevi gübre alanında faaliyet göstermek isteyen birinin ne kadar yeterli kaynaklara ve yeterliliklere sahip olduğunu göstermesi için yapılması gereken bir çalışmadır.

Gübre Fizibilitesi Nedir?

Gübre fizibilitesi gübre üretmek üzere faaliyette bulunacak olan kişilerin ve yatırımcıların, yapılacak olan çalışmalardan elde edeceği olası sonuçları önceden görmek için yapılan analiz işlemidir. Fizibilite çalışmalarının genel amacı zaten herhangi bir işin nasıl yapılması gerektiği ve gerekli kaynakların var olup olmadığının denetlenmesi ve bunların bir çalışma haline getirilmesidir. Gübre alanında yapılacak olan her türlü faaliyet için de doğal olarak bu çalışmalara gereksinim duyulur. Bu çalışmalar sayesinde hem yatırımcılar hem de direkt olarak bu alanda faaliyet gösteren kişiler aslında risk faktörlerini görme şansı elde edecektir.

Gübre Fizibilitesi Neden Hazırlanır?

Gübre fizibilite çalışması aslında hazırlanan her fizibilite çalışmaları ile aynı amaçlar doğrultusunda hazırlanır. İş hayatında çok sık yapılan bir işlemdir. Çünkü yatırımcılar, faaliyet gösterenler, teşvik vermek isteyenler ve gerekli izinleri verecek olan devlet kurumları yapılacak olan işlerin sonucunu önceden öngörmek ister. Bu yüzden de sizlerden detaylı ve profesyonelce hazırlanmış fizibilite çalışması talep eder. Özellikle kırsal kalkınma destekleri kapsamında bir teşvik almak istiyorsanız, mutlaka iyi bir fizibilite çalışması yapmanız ve başvurularınızda bu çalışmaları sunmanız gerekir. Böylece teşviklerden yararlanma şansınızı büyük oranda artırabilirsiniz.

Gübre Fizibilitesi Nasıl Hazırlanır?

Gübre fizibilitesi hazırlama işlemleri sırasında bu çalışmaların nerede yapılacağı, kurulacak olan tesislerin yeterliliği, sermaye, hukuki açıdan herhangi bir sorun olup olmadığı ve bölgenin bu iş ne kadar uygun olduğu gibi konular üzerinde araştırmalar yapılır. Bunların gerekli değerlendirmeleri yapılır ve sonrasında da tablo haline getirilir. Temel olarak fizibilite çalışması bir değerlendirme işlemidir. Bir işin artılarının ve eksilerinin değerlendirilmesi ve sonuç olarak da ortaya öngörülebilir değerlerin çıkması sürecini kapsar. Tüm bu süreçler boyunca doğru ve net bilgilerden yararlanılarak, kapsamlı bir değerlendirme işlemi yapılır.

Gübre Fizibilitesi Raporu

Gübre fizibilitesi raporu gübre üretimi ve bu tesislerin kurulumu için yapılan fizibilite çalışmalarından elde edilen sonuçların bir rapor haline getirilmesidir. Sonuç olarak elde edilen veriler ve çalışmalar, hangi kuruma sunulacak ya da hangi amaçla kullanılacak ise ona göre rapor haline getirilmesi gerekir. Bu raporlama sürecinde de elde edilen verilen tüm şeffaflığı ile kullanılması gerekir. Ancak o zaman yapılan çalışmalar da tamamen şeffaf ve daha da önemlisi profesyonel olur. Yapılan fizibilite çalışması ne kadar önemli ise elde edilen verilerle birlikte oluşturulacak olan rapor o kadar önemlidir. Mutlaka araştırma ve raporlama sürecinde danışmanlık desteği alınmalıdır.

Gübre Fizibilitesi Danışmanlığı

Herhangi bir alanda fizibilite çalışması yapılmak istendiğinde, danışmanlık hizmeti veren firmalarla görüşme yapılır. Bu alanda hizmet veren firmalar, sizlere sorunsuz ve başarılı bir şekilde fizibilite çalışması yapmak konusunda hizmet verir. Gübre fizibilitesi danışmanlığı için alanında en iyi uzmanlarla çalışmak ve sizlere fayda sağlayacak bir sonuç ortaya koymak için Progem Danışmanlık ile görüşebilir ve hizmet alabilirsiniz. Uzman kadrosu ve fizibilite çalışmaları konusundaki tecrübesi ile ihtiyacınız olan her konuda sizlere destek vermek üzere hazır olmaktadır.