Kobi ne demek ve Kobilere sunulan destek kredileri nelerdir konusu, gün geçtikçe çok daha önemli hale gelmiştir. Kobi destek kredilerinden yararlanmadan ve bunlara başvurmadan önce, bu kavramın ne anlama geldiği bilinmelidir.

Kobi Ne Demek?

Kobi nedir sorusu, ülkemizde çok basit bir şekilde cevaplanır. “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” olarak ifade edilen bu kavram, aslında biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü pek çok işletme, tam olarak Kobi olup olmadığından emin olamaz ve buna bağlı olarak da Kobi destek kredilerine başvurma hakkının olup olmadığı konusunda kararız kalabilir. Bu süreçte karışıklığın giderilmesi ve kişilerin Kobi olarak, verilen desteklerden yararlanabilmesi için öncelikle Kobi olma koşullarının neler olduğunu bilmesi gerekir.

Kobi Olma Şartları Nelerdir?

Kobi olma şartları bilindiğinde, işletmeler için kimin Kobi olup olmadığı soruları da yanıtlanmış olur. Kişiler ancak Kobi olduğunda, destek kredilerinden de yararlanabilir. Bunun için yani bir işletmenin Kobi olması için, yerine getirmesi gereken şartlar ise şöyledir;

  • İşletmenin yıllık olarak mali bilançosunun 40 milyon TL’den daha az olması
  • Çalışan sayısının 250 kişiden daha az olması

Yukarıda belirttiğimiz iki şartı taşıyan işletmeler, Kobi olarak sayılabilir. Ancak kendi aralarında farklı türleri olduğu da mutlaka bilinmelidir.

Kobi Destek Kredileri

Kobi destek kredileri olarak sayılabilecek son derece önemli ve etkili projeler vardır. Bunların Kobiler tarafından mutlaka bilinmesi ve yararlanma noktasında da gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Yaygın olarak faydalanılan Kobi destek kredileri şöyledir:

Bilişim ve Yazılım Sektörü KOBİ Destek Kredisi

Bilişim ve yazılım alanında faaliyet gösteriyor veya da bu alanda yeni bir iş kuruyorsanız, bu Kobi destek kredisinden yararlanabilirsiniz.

E-Ticaret Destek Kredisi

Son yıllarda oldukça yaygın olan E-ticaret siteleri için de küçük işletmelere gerekli destek kredileri verilir. Bu kapsamda özellikle hediye bankacılık işlemleri, sanal POS uygulamaları ve ticari kredi kartı gibi konularda destek verilir.

Bunlara ek olarak çay sektörü destek paketi, enerji yatırımlarına yönelik kredi paketleri ve medikal sektörü destek paketleri de sunulur. Kobi destek kredisi almak istediğinizde veya da bu konular hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizde, bizleri takip edebilirsiniz.