Lojistik fizibilitesi nedir sorusu, özellikle lojistik alanında çalışmalar yapmak isteyen kişileri yakından ilgilendirir. Ülkemizin en önemli iş kolları arasında yer alan lojistik sektöründe, görev almak ve bu alanda çalışmak isteyen pek çok kişi vardır. Bu kişilerin, lojistik alanında çalışması ve hizmet verebilmesi için de bazı önemli özelliklere sahip olması gerekir. Hem gerekli izinleri alabilmesi hem de bu alana güvenle girebilmesi için mutlaka öncesinde bir fizibilite çalışması gereklidir.

Lojistik Fizibilitesi Nedir?

Lojistik fizibilitesi lojistik alanında yapılacak olan faaliyetlerin uygun olup olmadığını ve nasıl daha iyi hale getirilebileceğini denetlemek üzere yapılan çalışmalardır. Yapılan fizibilite çalışması ile birlikte temel olarak lojistik işi yapacak olan kişilerin bu çalışama için gereksinimleri ve ne yapması gerektiği tespit edilir. Son derece önemli olan fizibilite çalışması birçok durumda başvurulan önemli bir çalışmadır. Lojistik alanında yapılacak olan çalışmalardan ne kadar kar edileceği ve neler yapılması gerektiği konusunda önceden bilgi verir. Böylece daha güvenilir ve düşük riskle lojistik alanında çalışmalar yapılabilir.

Lojistik Fizibilitesi Neden Hazırlanır?

Lojistik fizibilite çalışması birçok durumda gerek olan ve kişilerden istenen bir çalışmadır. Sonuç olarak bir işe girilirken ve bir alanda faaliyetler yürütülürken o işin ne kadar uygun olduğunun anlaşılması ve önceden görülmesi gerekir. Bunun için de doğal olarak fizibilite çalışması gereklidir. Lojistik için yapılacak olan fizibilitenin gerek olduğu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Lojistik işi yapmak isteyen ve süreci nasıl yönetmesi gerektiğine ilişkin kendine bir ön sezi oluşturmak isteyen kişiler için gereklidir.
  • Lojistik alanında yatırım yapmak isteyen ve yatırımlarının karşılığının nasıl olacağını görmek isteyen kişiler için gereklidir.
  • İzinler için devlet kurumlarına başvurulması gerektiğinde, yapılması gerekir.
  • Çeşitli teşvik programlarına dahil olunması gerektiğinde ya da verilen teşviklerden yararlanmak istediğinizde, gereklidir.

Lojistik Fizibilitesi Nasıl Hazırlanır?

Lojistik fizibilitesi hazırlama sürecinde genel olarak yapılacak olan çalışmalarda kullanılacak olan sermaye, araçlar işçiler ve personeller, izinler muhtemel kar ve zarar gibi unsurlar dikkate alınır. Tüm bunların değerlendirilmesi yapıldığında, ortaya çıkacak olan sonuca göre hareket edilir. Örneğin girişimin çeşitli unsurlar nedeniyle zarar getireceği düşünülüyorsa, o unsurların ortadan kaldırılması ve zararın kara dönüşmesi için neler yapılması gerektiği formülüze edilir.

Fizibilite çalışmaları yapılırken hangi sektör için yapılıyorsa ona uygun olarak analiz araçlarında ve tablolardan yararlanılır. Böylece çok daha detaylı bir biçimde aslında faaliyetlerin sonucunda elde edilecek olan sonuçlar öngörülebilir. Bu çalışmaların yapılması uzmanlık ve tecrübe gerektirdiği için danışmanlık hizmeti alınabilir.

Lojistik Fizibilitesi Raporu

Lojistik fizibilitesi raporu lojistik için yapılan fizibilite çalışmalarında elde edilen verilerin bir rapor haline getirilmesidir. Bu raporlama sürecinde elde edilen veriler, belirli bir düzen içinde sunulur. Raporların belirli bir düzen ve aynı zamanda da kalıp içinde olması gerekir. Standart olarak uyulması gereken belirli kurallar vardır. Buna ek olarak ne kadar detaylı bir raporlama işlemi yapılırsa, elde edilen sonuçlar da o kadar başarılı ve etkili olacaktır. Bu yüzden de zaten fizibilite çalışmalarının başından sonuna kadar alanında uzman danışmanlık firmaları ile çalışılması önerilir.

Lojistik Fizibilitesi Danışmanlığı

Lojistik fizibilitesi danışmanlığı ve çok daha fazlası için, alanında en iyi uzmanlarla çalışabilir ve onlardan destek alabilirsiniz. Sizlere her türlü alanda en iyi fizibilite çalışmalarının yapılması için Progem Danışmanlık destek sağlamaktadır. Kaliteli, profesyonel ve şeffaf fizibilite çalışmaları için başvurabilir ve en iyi hizmetleri alabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.