Teknik bir fizibilite çalışması, bir ürünü veya hizmeti müşterilere nasıl sunmayı planladığınızın ayrıntılarını değerlendirir. Tüm bunları bir araya getirmek için malzeme, işçilik, ulaşım, işinizin nerede olacağı ve gerekli olacak teknolojiyi düşünün. İşletmenizin ürünlerini veya hizmetlerini nasıl  üreteceğine, depolayacağına, teslim edeceğine ve izleyeceğine ilişkin lojistik veya taktik plandır.

Teknik bir fizibilite çalışması, hem sorun giderme hem de uzun vadeli planlama için mükemmel bir araçtır. Ürün ve hizmetlerinizin nasıl geliştiğine ve pazarınıza fiziksel olarak ulaşmak için işinizde nasıl ilerlediğine dair bir akış şeması olarak hizmet edebilir.

teknik fizibilite nasıl yazılır

Hedef Tarihleri ​​Dahil Et 

Konseptinizi hayata geçirmek için ne yapmayı planladığınızı yatırımcılara söyleyin. Küçük adımlardan bahsetmeyi ihmal etmeyin. İlk organizasyon toplantılarından ne zaman ekipman veya tesis satın alacağınıza ve iş için kapılarınızı ne zaman ve nasıl açacağınıza kadar her şeyi ele alın.

Teknik Fizibilite Çalışmasının Özeti

Üretimden müşteri kabulüne kadar işletmenizin tüm teknik gereksinimlerini mutlaka ekleyin. Bu bilgi, yatırımcıların işletmenizin operasyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır. 

Bir ürün veya işletme için harika bir fikre sahip olmak yeterli değildir; ondan nasıl para kazanabileceğinizi göstermelisiniz. Teknik fizibilite çalışması, bunun fiziksel ve lojistik mekaniğine ve ürüne bir şeyi nasıl ekleyip müşterilere nasıl suncağınızı ele alır.

 

Bir sonraki yazımızda teknik fizibilite çalışması için tüm detayları aktaracağız.