Yatırım, zamanla değeri artan ve gelir ödemeleri veya sermaye kazançları şeklinde getiri sağlayan varlıkları satın alma sürecidir. Daha geniş anlamda, yatırım, kendi hayatınızı veya başkalarının hayatlarını iyileştirmek için zaman veya para harcamakla ilgili olabilir. Ancak finans dünyasında yatırım, sermaye kazancı veya gelir elde etmek amacıyla menkul kıymetlerin, gayrimenkullerin ve diğer değerli öğelerin satın alınmasıdır.

Yatırım Nasıl Çalışır?

En basit anlamıyla, yatırım, bir varlığı düşük bir fiyata satın aldığınızda ve daha yüksek bir fiyata sattığınızda işe yarar. Bu tür bir yatırım getirisi, sermaye kazancı olarak adlandırılır. Varlıkları kâr amacıyla satarak veya sermaye kazançlarınızı gerçekleştirerek getiri elde etmek, para yatırımı yapmanın bir yoludur.

Bir yatırım, satın aldığınız zaman ile sattığınız zaman arasında değer kazandığında, buna takdir de denir.

  • Bir  şirket satışları artıran, şirketin gelirlerini artıran ve hisse senedinin piyasadaki değerini artıran yeni ve sıcak bir ürün yarattığında, hisse senedi payı takdir edilebilir.
  • Bir şirket tahvili,  yıllık %5 faiz ödediğinde ve aynı şirket, yalnızca %4 faiz sunan yeni tahviller çıkararak sizinkini daha cazip hale getirdiğinde  değer kazanabilir.
  • Altın gibi bir emtia değer kazanabilir  çünkü ABD Doları değer kaybeder ve altına olan talebi artırır.
  •  Bir ev veya apartman dairesi, mülkü yenilediğiniz için veya mahalle çocuklu genç aileler için daha cazip hale geldiği için değer kazanabilir.

Sermaye kazançları ve değer artışlarından elde edilen karlara ek olarak, yatırım, gelir getiren varlıkları satın aldığınızda ve elinde tuttuğunuzda çalışır. Bir varlığı satarak sermaye kazancı elde etmek yerine, gelir yatırımının amacı, zaman içinde nakit akışı yaratan varlıkları satın almak ve satmadan onlara tutunmaktır.

Örneğin birçok hisse senedi temettü ödüyor. Hisse senedi alıp satmak yerine, temettü yatırımcıları hisse senedi tutar ve temettü gelirinden kar eder.

Temel Yatırım Türleri Nelerdir?

İnsanların değer kazanma umuduyla yatırım yapabilecekleri dört ana varlık sınıfı vardır: hisse senetleri, tahviller, emtialar ve gayrimenkul. Bu temel menkul kıymetlere ek olarak , bu varlıkların farklı kombinasyonlarını satın alan yatırım fonları  ve borsa yatırım fonları (ETF'ler) gibi fonlar vardır. Bu fonlardan başka, yüzlerce veya binlerce bireysel varlığa yatırım yapıyorsunuz.

Risk ve Yatırım

Farklı yatırımlar farklı risk seviyeleri ile gelir. Daha fazla risk almak, yatırım getirilerinizin daha hızlı artabileceği anlamına gelir - ancak aynı zamanda daha fazla para kaybetme şansınızla karşı karşıya kalacağınız anlamına gelir. Tersine, daha az risk, daha yavaş kar elde edebileceğiniz anlamına gelir, ancak yatırımınız daha güvenlidir.

Yatırım yaparken ne kadar risk alacağınıza karar vermek, risk toleransınızı ölçmek olarak adlandırılır. Daha uzun vadeli getiri şansı için yatırım değerinizde daha kısa vadeli iniş çıkışlardan memnunsanız, muhtemelen daha yüksek risk toleransına sahipsiniz. Öte yandan, daha az iniş ve çıkışla daha yavaş, daha ılımlı bir getiri oranıyla daha iyi hissedebilirsiniz. Bu durumda, daha düşük bir risk toleransınız olabilir.

Genel olarak, yatırım danışmanları, gençlerin emeklilik için yatırım yaptığı gibi, uzak bir hedef için yatırım yaparken daha fazla risk almanızı önerir. Paranıza ihtiyaç duymadan önce yıllarınız ve on yıllarınız olduğunda, yatırım değerinizdeki düşüşlerden kurtulmak için genellikle daha iyi bir konumda olursunuz.

Örneğin, S&P 500, resesyonlar ve depresyonlar da dahil olmak üzere bir dizi kısa vadeli düşük seviyeler görmüş olsa da, son 100 yılda hala yaklaşık %10'luk ortalama yıllık getiri sağladı. Ancak bu düşüşlerden birinde paranıza ihtiyacınız olsaydı, kayıplar görmüş olabilirsiniz. Bu nedenle, yatırım yaparken zaman çizelgenizi ve genel mali durumunuzu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Progem Yatırım Danışmanlığı

Yatırımınızın uzman yatırım danışmanlarımız tarafından değerlendirilip, yatırım danışmanlarımızın direktiflerine göre hareket edebilir, riskinizi minimize etmek, kârınızı arttırarmak felfesesine uygun bir şekilde Progem Yatırım Danışmanlığının hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.