Kapasite artırımı fizibilitesi nedir ve nasıl alınır sorusu, son yıllarda işletmesinin veya da tesisinin kapasitesini artırmak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında gelir. Bu tesislerde ve işletmelerde, zamanla ve artık üretim hacminin yetmemesi sebebiyle kapasite artırımı gerekebilir. Yapmış olduğu faaliyetlere yatırım yapmak ya da kapasitenin artırımı için yatırımcı bulmak isteyen kişiler de yine bu alanda fizibilite çalışmasına gerek duyabilir. Yapılan fizibilite çalışması neticesinde, işletmelerin ve tesislerin kapasite artırımı yapıp yapmaması gerektiğine karar verilir.

Kapasite Artırım Fizibilitesi Nedir?

Kapasite artırım fizibilitesi herhangi bir faaliyet alanının kapasitesinin artırılması gerektiği durumunda, bu artırımın nasıl yapılacağı ve oluşabilecek risklerin incelenip, analiz edildiği çalışmadır. Halihazırda faaliyet gösteren bir işletme ve tesiste kapasite artırımına karar vermek ve bunu uygulamaya geçmek kolay değildir. Her şeyden önce halihazırda kar eden bir işletmenin zarar etmesine yol açılabilir. Bu sürecin iyi değerlendirilmesi ve kapasite artırımının makul şekilde yapılması gerekir. Tüm bu sürecin önceden öngörülebilmesi için de detaylı bir fizibilite çalışması gerekir.

Fizibilite çalışmaları ile birlikte hangi alanda faaliyet gösterilirse gösterilsin önceden olabilecek her türlü zarar ve sıkıntı önceden tespit edilir. En doğru hamlelerin yapılması sağlanır ve bu da daha planlı ve doğru hareket etmeyi sağlar.

Kapasite Artırım Fizibilite Çalışması Neden Yapılır?

Kapasite artırım fizibilite çalışması pek çok durumda gerek olan ve başvurulan bir çalışmadır. Detaylı ve profesyonel olarak hazırlanan raporun da sizlere sağlayacağı pek çok avantaj vardır. Bu fizibilite çalışmasının en önemli hazırlanma nedeni aşağıdaki gibidir:

  • Herhangi bir faaliyet alanında zamanla kapasite artırımı gerekli olabilir. Sonuç olarak üretiminde ve satışında herhangi bir zarar olmayan işletmeler bir süre sonra daha fazla üretebilmek isteyecektir.
  • Bir işletmenin kapasite artırmasına yatırım yapmak istiyorsanız da yine fizibilite çalışması gereklidir. Böylece yatırımlarınızın ne kadar doğru ve mantıklı olduğunu görebilirsiniz.
  • Yapılan fizibilite çalışmalarında, ayrıca kapasite artırımı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve tam olarak nasıl bir çalışma gerektiği de tespit edilir.
  • Kapasite çalışmaları ile birlikte pek çok konuda sizlere fayda sağlanabilir. Bir işletmenin büyümesi ve geliştirilmesi, bu süreçte nelere dikkat edilip nasıl çalışmalar yapılması gerektiği gibi konularda sizlere yeterli bilgi sağlanacaktır.
  • Devlet tarafından üretim yapan işletmelere teşvikler ve destekler verilir. Böylece kapasitelerini artırma ve daha fazla üretim yapabilmeleri amaçlanır. Bunun için de fizibilite çalışması gereklidir.

Kapasite Artırım Fizibilite Raporu Nasıl Hazırlanır?

Kapasite artırım fizibilite raporu hazırlanırken birçok veri ve bilgiden yararlanılması gerekir. Bu fizibilite çalışmaları sonuç olarak aslında resmi bir belge niteliği de taşır. Özellikle devlet teşviklerinden yararlanarak, kapasite artırımı sağlanacak ise bu belgenin önemsiz olduğu düşünülmemelidir. Hazırlanan fizibilite çalışmasında tamamen doğru ve net bilgiler yer almalıdır. Özellikle doğru rakamların olması son derece önemlidir. Doğru rakamlar kullanılarak, detaylı ve faydalı bir fizibilite çalışması hazırlanmalıdır.

Fizibilite çalışmalarının çeşitli analizler ve yöntemlerle birlikte rapora dönüştürülmesi gerekir. Temel olarak asıl önemli kısım aslında bu raporlama sürecidir. Bu raporlama sayesinde aslında yapılan analiz çalışması bir resmiyet kazanır.

Kapasite Artırım Fizibilite Danışmanlığı

Kapasite artırım fizibilite danışmanlığı ile sizler de istediğiniz faaliyet alanları ve üretim tesisleri için kapasite artırımı yoluna gidebilirsiniz. Bu süreçte ihtiyacınız olan çalışmalar ve raporlar, danışmanlık hizmetleri ile sizlere sunulacaktır. Kapasite artırımı çalışmalarında özellikle ihtiyaç duyduğunuz tüm, analizler ve detaylı bilgiler yapılacaktır. Bu süreçte tek yapmanız gereken iyi bir danışmanlık firması bulmak olacaktır.