Finansal fizibilite, planlanmakta olan yatırımın harcamalarını bir bütün olarak incelemeyi ve projenin ne kadar kârlı olacağını öngörmeyi sağlayan bir çalışmadır. Böylece yapmış olduğunuz yatırımın kendini ne kadar zamanda geri ödeyeceğini de tahmin etme şansına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu çalışmalar, projenin yatırımcı, ortak ve hissedarlara sunumunu kolaylaştırırken, bankalardan kredi talep ettiğinizde de elinizi kuvvetlendirecektir. Peki finansal fizibilite çalışmaları nasıl planlanmalı? Başlangıç finansmanları neler olmalı? Bu yazımızda tüm yanıtları bulabilirsiniz.

Kredi Fizibilitesi

Kredi Fizibilite Çalışması Ne Zaman Yapılmalı?

Kredi fizibillitesini henüz projeniz fikir aşamasındayken yapabileceğiniz gibi, hali hazırda devam eden projeniz için de yapabilirsiniz. 

 

Kredi Fizibilitesi yada Finansal Fizibilite Ne İşe Yarar?

Bir işe başlarken yatırımın nasıl finanse edileceğini iyi hesaplamak gerekmektedir. Yatırım finansmanı için özkaynağınızı kullanabileceğiniz gibi yabancı kaynaklara da yönelebilirsiniz. Mali fizibilite çalışması yatırımınızdaki özkaynak ve yabancı kaynak tutarlarını görmenizi sağlayacak; aynı zamanda tüm harcama kalemlerini çıkartarak kaynakların harcamaları karşılama konusunda yeterliliğini öngörmeye yardımcı olacaktır. Kaynakların yetmediği senaryoda ise ne kadarlık bir ilave kaynağa gereksinim duyulacağı yine bu çalışmalar sayesinde ortaya çıkacaktır.