Ipard hibe desteği son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş önemli bir projedir. Avrupa Birliği kapsamında hazırlanan bu proje, Avrupa birliğine girmeye aday veya da potansiyeli olan ülkelere verilen bir tür kalkındırma desteğidir. Avrupa Birliği’ne girme potansiyeli olan ülkelerin, tarım ve hayvancılık alanında Avrupa ile aynı standartlara yükseltilmesi amacı ile verilir. İpard teşviği almak isteyen kişilerin, belirli koşulları yerine getirmesi ve başvuruda bulunması gerekir.

IPARD Açılımı Nedir?

İpard Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve sunulan bir proje olduğu için İngilizce bir ifadenin kısaltmasıdır. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke için çok önemli bir kavramdır. Instrument for Pre – Accession Assistance Rural Development ifadesinin kısaltılmış hali olan kavram, Türkçeye “Katılım Öncesi Yatırım Aracı olarak çevrilir. Buradan yola çıkarak IPARD Projesinin, Avrupa Birliği’ne girmek isteyen ülkelerin aynı standartlara getirilmesi için yapılan teşvik olduğunu ifade edebiliriz.

IPARD Desteği Neden Gereklidir?

Hayvancılık desteği veya da kırsal kesimler için hayvancılık ve tarım desteği olarak bilinen IPARD son derece önemli bir destektir. TKDK tarafından verilen bu destek, ülkelerin tarım ve hayvancılık alanında kalkınması, Avrupa standartlarına getirilmesi ve daha da önemlisi kırsal yerlerle şehirler arasındaki gelişmişlik düzeyi farklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu yüzden de teşvik verilirken çok titiz bir süreç yürütülür.

IPARD Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İpard projesi kapsamında teşvik almak isteyen kişilerin, bazı koşulları yerine getiriyor olması gerekir. Bu koşullar;

  • 18-65 yaş arasında olmak
  • Vergi sisteminde kayıtlı olmak
  • Ziraat alanında akademik yeterliliğe sahip olmak için lise, yüksekokul veya da lisans derecesinde ziraat eğitimi almış olmak
  • Ziraat eğitimi almamış olanlar için en az 3 yıllık tarım ve hayvancılık işçisi olma zorunluluğu
  • Ayrıca ziraat eğitimi almayanlar için veterinerlik diplomasına sahip olmak
  • Uygun bir iş programı sunabilmek
  • Faaliyetlerin gerçekleştirilecek mülkte en az 5 yıl ikamet etmek
  • Nihai ödeme yapılan tarihte Ulusal Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıt gerçekleştirmek

İpard desteği almak istiyorsanız, mutlaka yukarıda yer alan koşulları karşılıyor olmanız gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

IPARD Desteği Verilen Şehirler

İpard hibe desteği, ne yazık ki ülkemizde her şehir de geçerli değildir. Bu kapsam içine sadece 42 ilimiz girer. Teşvike başvurmak isteyen kişilerin de bu şehirlerde ikamet ediyor olması ve faaliyet göstermesi gerekir. Bu şehirler; Çanakkale, Bursa, Manisa, Kütahya, Uşak, Balıkesir, Afyonkarahisar, Denizli, Burdur, Aydın, Uşak, Isparta, Karaman, Mersin, Konya, Ankara, Çankırı, Nevşehir, Çorum, Aksaray, Yozgat, Sivas, Tokat, Samsun, Kastamonu, Amasya, Ordu, Giresun, Ardahan, Kars, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Muş, Diyarbakır, Van, Mardin, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Elâzığ’dır.

Tarım desteği almak istiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz şehirlerde ikamet ediyor olmanız ve diğer tüm şartları da yerine getirmeniz gerekir. Tarım hibesi almak isteyen kişilerin, belirlenen sürede gerekli belgelerle birlikte TKDK üzerinden başvuruda bulunması gerekir.

IPARD Desteği İçin Danışmanlık

Hayvancılık hibesi olarak da bilinen IPARD desteğine başvurma süreci zorlu olabilir. İsterseniz alacağınız danışmanlık desteği ile birlikte bu süreci çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Sizlere sağlanan danışmanlık desteği sayesinde hem gerekli koşulların neler olduğunu hem de geri ödeme koşullarını öğrenebilirsiniz. Hibe desteğinde, en önemli konulardan biri kesinlikle geri ödeme koşullarıdır. Gerekli koşulları sağlayan kişilere, geri ödemesiz olarak bu destek verilir.

İpard teşvik ve hibe konularında, alacağınız danışmanlık hizmetlerinin sizlere çok fayda sağlayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Alanında uzman ve tecrübeli danışmanlar için bizleri takip edebilir ve ihtiyacınız olduğu anda da iletişime geçebilirsiniz.